Håll dig uppdaterad om vad som händer i Misterhult - Gör den här sidan till din startsida
________________________________________________________________________
Det var verkligen inte lätt att fota hästar på årets riksutställning, det var så blåsigt så många av hästarna hade svårt att stå stilla.
När det gäller bilder på 3-åringarna så lät vi Alf fota och de blev tyvärr helt suddiga så vi ska skicka honom på fotokurs! :)
Vi delar med oss av de bilder som vi har och om du har bilder på de vi saknar så maila gärna till jenny@stallm.se (glöm inte att ange vem det är som har fotat)
Rufus S utsågs till riksutställningens bästa häst
Domarduon Jan-Sivert Antonsson och Anders Thorell
I vanlig ordning delades det ut hederspriser på årsmötet
1:a Bosac e.Frisac Äg.Linda Jönsson, Sösdala
8-8-8-8-8=40p
2:a Vannaröds Max e.Mirakel Äg.Linda Jönsson, Sösdala
8-7-7-8-7=37p
3:a Rekryt e.Rekyl Äg.Linda Jönsson, Sösdala
7-8-7-7-8=37p
1:a Bejonsy e.Jonte Äg.Gideon Gustavsson, Rydaholm
9-8-8-8-8=41p
2:a Jonna e.Jonte Äg. Gideon Gustavsson, Rydaholm
3:a Jubinett e.Jubel Äg.Anton Krafth & Lihna Eriksson, Öhr
8-8-7-9-7=39p
4:a Mixa e.Jubel Äg.David & Jessica Krokmark, Lönashult
8-8-7-8-7=38p
5:a Bodil e.Akke Äg.Helena Folkesson, Älmeboda
8-7-7-7-8=37p
1:a Kalabalik e.Kanon Äg.Vannaröds ardenner KB, Sösdala
8-8-8-8-7=39p
2:a Parlang e.Carlang Äg.Anna Klandg Berg, Timmersdala
8-8-7-7-8=38p
1:a Li e.Terbonid Äg.Jörgen Ambjörnsson, Kareby
9-9-8-8-7=41p
2:a Rubina e.Rubel Äg.Jan-Olof Gullberg, Löberöd
9-9-7-8-7=40p
3:a Pilona e.Carlang Äg.Rungegårds stuteri, Tingsryd
4:a Ullie e.Rubon Äg.Barbro Åkerberg, Flen
1:a Malva e.Remus Äg.Sven-Håkan Larsson, Uddebo
9-9-8-9-9=44p
2:a Smickra L e.Stampe Äg.Elin Gunnarsson, Älekulla
9-9-8-9-8=43p
3:a Runa e.Rutger Äg.Thomas Krafth, Hamneda
9-9-8-8-8=42p
4:a Viola e.Marvin Äg.Ulf Axelsson, Falköping
9-8-8-8-9=42p
5:a Everlina e.Ever Äg.Henrik Gunnarsson, Emmaboda
8-9-7-9-9=42p
6:a Anderstorps Bianca e.Binör Äg.Kent Hansson, Tomelilla
9-9-7-8-8=41p
7:a Tyra e.Tyrann Äg. Mikael Andersson, Undernäs
8-8-8-9-8=41p
8:a Malina e.Blair Äg.Staffan Linnér, Gränna
9-8-8-8-7=40p
9:a Mingla e.Marvin Äg.Alf Magnusson, Moheda
10:a Ollie e.Carlang Äg.Rungegårds Stuteri, Tingsryd
8-8-7-9-8=40p
11:a Millie e.Marvin Äg.Emma Hallenius & Peter Stensson, Dingle
8-8-6-8-8=38p
1:a Abina S e.Blair Äg.Lina Svensson, Veddinge
9-10-7-8-8=42p
2:a Safira e.Remus Äg.Kjell & Carolina Carlsson, Ljungby
8-8-8-9-9=42p
1:a Athena S e.Tangent Äg.C Johansson & H.Svensson, Varberg
9-9-7-8-9=42p
2:a Jonna e.Expo De Feulen Äg. Emma Hallenius & Peter Stensson, Dingle
3:a Ewerlina e.Ever Äg.Anders Magnusson, Unnaryd
8-8-6-8-7=37p
1:a Lisa e.August af Horseröd Äg.Elin Gunnarsson, Älekulla
2:a Molly e.Rubon Äg.Torbjörn & Helen Ovesson, Limmared
1:a Bolon e.Rubon Äg.Viktoria Freij & Jimmy Ringberg, Tolg
9-9-9-8-8=43p
2:a Kulör e.Kurir Äg.Linda Ulvebro, Ljung
3:a Astronaut e.Akvavit Äg.Camilla Kant, Kristianstad
1:a Rufus S e.Remus Äg.Christina Johansson & Håkan Svensson, Varberg
10-10-8-8-9=45p Best-in-Show
2:a Agaton e.Akvavit Äg.Jörgen Ambjörnsson, Kareby
9-9-8-8-9=43p
3:a Asterix e.Akvavit Äg.Adam Carlsson & Sofie Skylvik, Tvååker
4:a Cavat e.Rubon Äg.Arne Josefsson, Strömstad
9-9-9-8-7=42p
5:a Stormobackans Cassander e.Casbin Äg.Anna-Lena Karlsson & Kenneth Svensson, Lidköping
9-9-7-8-8-=41p
1:a Blair e.Barry Äg.Linda Jönsson, Sösdala
1:a Jumina e.Carlang Äg.Marie-Louise Rungegård, Tingsryd
8-8-8-8-9=41p
2:a Pullmita e.Akvavit Äg.Therese Svensson, Degerberga
1:a Catinka e.Elegant Äg.Karolina Salomonsson, Broaryd
2:a Troja e.Anker Äg.Catharina Brorsson, Hörby
1:a Maxad e.Max Äg.Torbjörn & Helen Ovesson, Limmared
2:a Ruffin e.Rufus S Äg.Anders Magnusson, Unnaryd
3:a Mats S e.Massiv Äg.Lina Svensson, Veddinge
8-8-7-8-8=39p
4:a Alfavill Akvavit Äg.Emma Hallenius & Peter Stensson, Dingle
8-8-8-7-7=38p
1:a Arimona S e.Rufus S Äg.C Johansson & H Svensson, Varberg
Ditt meddelande har skickats!
Det måste godkännas av hemsidans ägare innan det publiceras.
Copyright ©2020 All rights reserved